Vannak képek, melyekben minden benne van... Az alábbi, világhírűvé vált fotót a National Geographic 1987-ben a legjobb képek közé választotta, nem véletlenül. James L. Stanfield azt a pillanatot kapta el, amikor Dr. Zbigniew Religa egy 23 órás szívműtét után fáradtan páciense életjeleit figyeli a monitoron. Ez volt Lengyelországban az első szívátültetés. A háttérben egyik asszisztense is látható, aki a sarokban zuhant álomba a rekordhosszúságú beavatkozás után.
Dr. Religa úttörő munkát végzett országában: a szívtranszplantáció mellett ő volt az első sebész, aki 1995 júniusában emberi testből származó anyagokból készített mesterséges szívbillenytűt ültetett be. Sőt, a Religa által vezetett orvosi team 2004-ben elnyerte az EUREKA-díjat a brüsszeli Szabadalmi és Találmányi Világkiállításon (World Exhibition of Innovation, Research and Technology) egy beültethető keringéstámogató szívpumpa kifejlesztésért.
Sokszor nem látjuk, az orvosok, kórházi dolgozók milyen emberfeletti teljesítményt nyújtanak, milyen kimerítő munkát végeznek: 36 óra alvás nélkül, 80 órás munkahét...
Ezen az linken álomba zuhant orvosok fotói mutatják meg e szakma keménységét.
Érdekesség, hogy Dr. Religa orvosi sikerei mellett politikai karriert is befutott. 1993-ban a lengyel szenátus tagjává vált, 2001-ben újraválasztották. Számos párt és szervezet tagja és társalapítója volt, a 2005. évi lengyel elnökválasztáson ígéretes jelöltnek tartották. 2005-2007-ig ő volt Lengyelország egészségügyi minisztere.
Religa sajnos nagy dohányos volt: tüdőrákot diagnosztizáltak nála, és 2009-ben meghalt.
Noha az ő szíve megállt, 1987-es páciense, Tadeusz Zitkevits szíve tovább dobogott: 91 éves korában halt meg 2017-ben
Religa életéről 2014-ben film is készült Istenek (Bogowie) címmel Łukasz Palkowski rendezésében, mely számos díjat elnyert.
A első magyarországi szívátültetéséről itt olvashatsz!
Tadeusz Titkevits 25 évvel a műtét után (National Geographic) | A film plakátja |
Képek: National Geographic, Alchetron, IMDB