Hát, én a jelek szerintem nem teljeítenék túl jól a teszten, hiszen 36 évesen tüdőbetegségem miatt örülök, ha 50 métert meg tudok tenni pihenő nélkül. "Lánykoromban" persze sokat szaladoztam: busz után, órára, hogy ne késsek a buliról... Akkor biza szedtem a lábam. Most szemlélődőn andalgok... Muszáj lesz rágyúrnom a dologra.
Ugyanis a Duke Egyetemen végzett új kutatás megállapította, hogy az ember megszokott gyaloglási tempója jó jelzője a szervezet és az agy öregedésének. Azaz aki 45 évesen gyorsabban gyalogol, annak fiatalabb a szervezete és az agya.
A felméréshez egy 19 fokozatú skálát használtak: a lassabban gyaloglók rosszabb helyezést értek el, azaz náluk "gyorsabb öregedést" mutattak ki. Tüdejük, fogsoruk és immunrendszerük általában rosszabb állapotban volt, mint a gyorsabban gyaloglóké.
"Az a meglepő, hogy ezt 45 éveseknél állapítottuk meg, nem idős geriátriai pácienseknél" - mondta Line J.H. Rasmussen, a Duke Egyetem pszichológiai és idegtudományi tanszékének kutatója.
Hosszú távú kutatásról van szó, melynek során majdnem ezer embert vizsgáltak meg. Mindannyian ugyanabban az évben születtek az új-zélandi Dunedinben. Életük során rendszeresen vizsgálták őket, utoljára 2017 áprilisa és 2019 áprilisa között, 45 éves koruk körül.
A vizsgálatból az is kiderült, hogy a gyerekkorban végzett mérések már előre jelezték, kiből lesz lassabb gyalogos. A résztvevők hároméves korukban IQ-, nyelvi értési és kudarctűrési teszteken mentek át. Mozgásuk ügyessége és érzelmeik irányításának képessége "megjósolta" a 45 éves kori gyaloglási sebességüket.
Lassabb járás = kisebb agy
A legutóbbi mérések MRI-eredményei azt mutatták, hogy a lassabban járóknak általában kisebb volt az agytömegük és az agykéreg vastagsága, kisebb az agyfelszín területe és több volt az agyi erek betegségének a jele, vagyis agyuk valamivel idősebbnek tűnt a gyorsabban gyaloglókéhoz képest.
Az agykéreg átlagos vastagsága, az IQ és a gyaloglás gyorsaságának összefüggései (jamanetwork.com):
Terrie E. Moffitt (Duke Egyetem, King's College London), a tanulmány vezető szerzője így összegezte az eredményeket:
"Az orvosok tudják, hogy akik a hetvenes, nyolcvanas éveikben lassabban járnak, általában előbb halnak, mint a hasonló korban gyorsabban gyaloglók. Az új tanulmány azonban az óvodás kortól az életközépig terjedő időszakot ölelte fel, és azt találta, hogy a lassú járás évtizedekkel az öregség előtt jelzi a problémát".
Pánikra azért semmi ok, rendszeres sétával, gyaloglással később is nagyon sokat tehetünk az egészségünkért! Nekem rengeteget segített a szívműtétre való felkészülésben és a rehabilitációban is. Itt utánaolvashatsz, hogyan!
A műtét előtti felkészülésről Youtube-csatornámon is találsz videókat:
Forrás: MTI, jamanetwork.com, sciencedaily.com
Kép forrása: pexels.com / Tom and Sini; dribbble.com / Zach Youngblood